Ernest Hemingway - Sbohem, armádo!

20. dubna 2017 v 18:00 | Belluška |  Knižní poklad
Fotka z instagramu: @zabaque

Moc se těším, až vám sepíšu mé dojmy a zážitky, při čtení této úžasné knížky. Čekala na mě dlouho, než jsem si ji pořádně všimla. Knížka je opět koupená z antikvariátu a už ani nevím kolik mi stála. Určitě však cena byla příjemná.


Ernest Hemingway - Sbohem, armádo!


Hlavním hrdinou knihy je americký poručík na italské frontě Frederic Henry, sloužící u sanitních vozů odvážejících raněné z fronty. Frederic se svou jednotkou bydlí v částečně vybydlené vesnici, ve které je i nemocnice s anglickými ošetřovatelkami. Jedna z nich, Catherine Barkleyová, se zalíbí Fredericovu spolubydlícímu Rinaldimu. Cat ale projeví zájem spíše o Frederica. Postupně se mezi nimi rozvíjí přátelský vztah, jelikož Cat moc nestojí o nic víc.

Poté je ale Frederic raněn a převezen do nemocnice v Miláně. Shodou okolností je Catherine přeložena do téže nemocnice a jejich ostýchavý vztah přeroste v milenecký. Užívají si společně volnosti jakou Frederic v Miláně má. Nic ale netrvá věčně a Frederic musí zpátky na frontu. Těsně před odjezdem se dozvídá, že Cat je v jiném stavu, nechce od ní pryč, ale nemůže nic dělat.

Situace na frontě se komplikuje a italská armáda je nucena ustupovat. Fredericova skupina při ústupu přijde o vozy, jeden z jeho mužů je zastřelen a druhý dezertuje. Sám Frederic je zatčen italskou vojenskou policií a má být popraven. Před popravou se zachrání skokem do rozbouřené řeky. Vlakem se tajně dostane zpět do Milána za Cat, tam ale zjistí, že Catherine odjela do Stresy. Jeho přítel, zpěvák Simmons, mu vypůjčí civilní oblečení a Frederic se vydává za Catherine. Ve Strese najde Frederic Catherine společně s její přítelkyní. Na čas se zde ubytují, Cat a Frederic si malují společnou budoucnost.

Pak se ale dozvědí, že se Frederica chystá zatknout vojenská policie. Vypůjčí si od barmana jeho loďku a vydávají se přes jezero do Švýcarska. Ve Švýcarsku se skryjí pod identitu studenta umění a jeho sestřenice a získávají povolení k pobytu. Prožijí zde spoustu pěkných chvil, až do chvíle kdy Cat začne rodit. Porod je komplikovaný. Cat nakonec porodí mrtvého chlapce. Frederica to překvapivě vůbec neraní, bojí se zejména o Cat. Ta nakonec podlehne také.

No a konečně můj názor

Tuhle knížku mám ve své knihovničce už velmi dlouho. Od střední, kdy jsem si ji chtěla přečíst k povinné četbe, ale vybrala jsem si nakonec něco jiného. Je zároveň moje první knížka od Hemingwaye a po této knížce, nebude snad poslední. Příběh se mi četl velice jednoduše a příjemně. Jeho popisováni mi nepřišlo nijak zdlouhavé a nudné. Akorát je tu jedna menší věc, která mě překvapila. Jde o celkový obsah. Já jsem předpokládala, více zvratů a zápletek, co se týče vojny a války. Myslela jsem si, že to je ten hlavní motiv příběhu. Ve finále mi to spíše přišlo, jako příběh lásky, která se odehrává za války. Nebyla jsem vyloženě zklamaná, ale čekala jsem něco jiního. Předpokládala jsem, že to bude podobný příběh jako u knížky "Na západní frontě, klid." Co se týče konce, bohužel dalo se to předpokládat. Tehdejší nemocnice nebyla tolik vyspělá, jako ta dnešní. I přes to všechno se mi příběh moc líbil, dokonce poslesní část příběhu se odehrávala v okolí, kde jsem nedávno strávila svou dovolenou. To mě mile potěšilo. Každopádně doporučuji tuhle knížku, jak k povinné četbě, tak i pouhé četbě u kafíčka.

Belluška

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucienne Lucienne | Web | 20. dubna 2017 v 21:29 | Reagovat

Kniha vypadá zajímavě. Knihu Na západní frontě klid jsem také četla a viděla i film a chytlo mě to. Celkově mě tyhle témata zajímají, takže si tuhle knihu zapíšu na seznam a přečtu. :)

2 girl-diy girl-diy | E-mail | Web | 21. dubna 2017 v 15:10 | Reagovat

nevím jestli by mě bavila, ale jako povinou četbu za 4 roky si ji přečtu :)

3 Lyilla Lyilla | Web | 22. dubna 2017 v 10:29 | Reagovat

Vypadá zajímavě :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama