Prolog

24. ledna 2017 v 15:27 | Belluška |  Knižní poklad
book, vintage, and read image


Cítím, že bych měla napřed uvést určité věci na pravou míru, než začnu s mým Knižním pokladem. Mám jakousi potřebu se vám se vším svěřit. Nevím od koho jsem to teda zdědila (možná ze strany otce), ale miluji číst. Miluji, už jen ten pocit,když držím knížku v ruce. Ještě větší radost mám, když ta knížka má opravdový příběh. Nemyslím jen obsahově, ale i obalově. Ráda zkrátka nakupuji knížky v antikvariátu. Mám ráda vůni staré knížky. Příjde mi, jako by to všechno dávalo smysl.Mezi mé sbírky, když to zhrnu, patří z větší části knížky staré. Nevím proč, ale mám takový názor, že starý příběh by měl mít starší obal. Nevím jak vy, ale mě by se špatně četl například Chrám Matky Boží v Paříži od Victora Huga v novém, šmrncovním obalu. Nepříjde mi to zkrátka vhodné. Nemá to kouzlo pro mě. Zarazím vás dřív. Já vím, že si teď říkáte, ona musí být magor. Nebojte nejsem, nemám jen staré knihy, nečtu ani jen staré příběhy. Dávám šanci i novým knížkám. Jen mám takové pravidlo. Nejlíp se mi čte francouzská literatura a nejméně zase česká. Mezi mé oblíbence je práve Victor Hugo. K maturitě jsem četla Chrám.., a neměla jsem s tím vůbec žádný problém. Další knížní objev je od Alexandra Dumase (mladší) Dáma s kaméliemi. Je to zároveň moje první knížka s ubrečeným koncem. Nikdy se mi to ještě nestalo. Jinak mám doma knížky, které jsem četla k maturitě. Některé je důležité zmínit, jiné bych mohla vynechat. Mám doma taky spoustu nepřečtených knížek, na které se samozřejmě vrhnu.


No a pak tu je ještě jedna kategorie, kterou každý má doma. I ty kteří dnes nečtou. Nazývám to Dětskou knihovničkou. Od vyloženě dětských knih, kdy vyloženě nečtete, ale zajímají vás jen ty obrázky, až po ty tzv. pubertální knihy. Moje první knížka, kterou jsem zbožnovala číst byla Martinka malou baletkou. Určitě to znáte. Je to velká kolekce knížek. Každá knížka má krátký příběh. Pokaždé to začíná Martinka .... ( Martinka v nemocnici, Martinka malou maminkou, Martinka a neposedná fretka, ...). Nevím kolik jich je dohromady. Ale doma mám minimálně dvacet. Zbožňovala jsem hlavně ty obrázky. Vždy jsem si představovala samu sebe. Chtěla jsem zažívat stejný příběh, jako Martinka.

Résultat de recherche d'images pour "martinka..." Résultat de recherche d'images pour "martinka..." Résultat de recherche d'images pour "martinka..."

Pak si také pamatuji, byla to tzv. Koňská literatura. Četla jsem zkrátka knížky s koňskou tématikou. Další Knížní sérii, kterou jsem četla byla Dívky v sedlech. Tentokrát jsem přečetla asi první 3 knížky. Dál už jsem nečetla. No a potom vlivem školy jsem přešla na povinnou četbu. Pro někoho to bylo trápení. Já jsem to brala, jako skvělou šanci objevit ten krásný svět. Moje první povinná knížka byla Příběh Jany Eyrové. Bum, opět jsem se zamilovala. Našla jsem si i filmové zpracování. Ale to už nebylo tak zas úspěšné.

Résultat de recherche d'images pour "dívky v sedlech"Résultat de recherche d'images pour "dívky v sedlech"Résultat de recherche d'images pour "Jana eyrová"


No a dnes vám popravdě řeknu, že čtu míň a míň. Do teď nebyl opravdu čas. Soustředila jsem se na sehnání práce ve Francii. Není to lehké. Já sice mluvím francouzsky od malička, ale jim je to i tak jedno. Kouknou se na váš životopis. Uvidí jakousi maturitu v Česku a hned vás zařadí mezi uprchlíky. Povím vám, že jsem ze začátku dost trpěla. No ale to není to co chci vám sdělit. Pro mě, když jsem konečně po dlouhém roce našla konečně klid a můžu i říct, že i domov, je pro mě novou šancí číst. A to je ten důvod, proč jsem začala s Knížním pokladem. Svěřím se vám, jak s minulostí, ale i s přítomností. Co jsem už přečetla, a nebo naopak co právě čtu. A těším se, až to budu moct sdílet s vámi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 25. ledna 2017 v 17:31 | Reagovat

Taky si vzpomínám, že jsem dříve četla "koňskou literaturu" a Dívky v sedlech patřila mezi mé oblíbené. Netuším kolik dílů jsem přečetla, ale vím, že jsem díly různě přeskakovala, protože v knihovně zrovna nebyl díl, který byl na řadě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama