Další čtenářský zážitek

29. června 2015 v 16:54 | Belluška |  Já a můj blog


Včera večer, někdy kolem půlnoci, jsem dočetla svou knížku. Jmenuje se Dáma s kaméliemi od Alexandrea Dumase ml. Moc jsem si ji přála přečíst a koupit si ji. Jsem asi zvláštní človíček, protože já nerada nakupuji nové knížky, pokud to opravdu nejsou nové knížky. Tím chci říct, že ráda nakupuji v antikvariátu, kde většinou najdu co chci. Jednoho dne jsem si koupila Dámu s kaméliemi. Když jsem ještě chodila na střední školu, tak jsem si ji moc přála mít ve čtenářském deníku. Bohužel nebyla na seznamu volitených knížek, tak jsem se tedy zaměřovala spíše na knížky, které jsem musela přečíst k maturitě. Teď, když už nějakou dobu mám po maturitě, jsem ji musela sehnat a přečíst si ji.


Překvapilo mě (aspoň to vydání, které jsem si koupila), jak ta knížečka je formátově malá a má jen 235 stran. Čekala jsem tlusčí knížku a větší formát. To mě opravdu mile překvapilo. Já většinou mám takové pravidlo, že musím vždy přečíst minimálně jednu kapitolu za den u knížky, které zrovna čtu. Tohle pravidlo jsem rychle porušila. Tak moc mě ten příběh zaujal, že jsem za den neměla problém přečíst min 5 kapitol. Poté jsem měla moc práce, že opravdu nebyl čas na knížku. Věčně jsem nebyla doma, a když jsem přišla, šla jsem hned spát apod. Nakonec jsem se ke knížce opět vrátila. Včera mi zbývalo asi 15 kapitol. Ty jsem během večera přečetla a asi o půlnoci jsem měla knížku přečtenou. Příběh se mi opravdu tolik líbil, že jsem nemohla přestat.

Knížka začíná příběhem samotného autora, který vyprávý příběh skutečné události, která se "prý" opravdu stala. Slovo "prý" vysvětlím později. Příběh začíná tím, že sám autor se zůčastnil jedné dražby ve Francii. Dražba se konala v domě zesnulé dívky , která zemřela na tuberkulózu. Jmenovala se Markéta Gautierová. Měla mnoho dluhů a aby byly vyplaceny, musely se některé věci z jejího domu vydražit. Autor si koupil její knížku Manon Lescaut, která byla podepsána Armandem Duvalem. Proč ? To zjístil jednoho dne, kdy sám Armand ho přišel navštívit. Zjistil, že si koupil tuhle knížku, kterou by chtěl zpátky. Autor mu knížku dá, ale zároveň je velmi zvědavý, proč po té knížce tolik touží a postupně zjišťuje celý příběh. Markéta byla milenkou Armanda, avšak jejich příběh byl velmi komplikovaný. Odehrává se to v Paříži v 19. století, kdy na tehdejší dobu měli lidé určité postavení. Markéta byla kurtizánkou, což by se dalo přeložit, jako prodejná žena. Ale to Armanda neodradilo a zamiloval se do ní. Teď tedy vystětlím slovo "prý". V románě má hrdinka jméno Markéta Gautierová. Avšak Alexadre Dumas ml. umělecky ztvárnil osobní lásku k Marii Duplessisové. Tedy abych to upřesnila. Marie je vlastně Markéta. Autor, ale v knížce oznámil, že je to opravdu skutečný příběh. Jak to tedy doopravdy je, můžeme jen spekulovat. Nechci vám říct celý příběh, i když si obsah můžete přečíst na internetu. Chci vás jen trošičku "nalákat", teď mě nenapadá jiné slovo, k této velmi pěkné knížce s romantickým příběhem, avšak nešťastným koncem. Příběh má i filmovou verzi či divadelní verzi. Mám v plánu se na film podívat, ale jsem si jistá, že knížka bude stejně lepší.

Konec byl velmi smutný a poprvé mě při čtení knížky tekly slzy. Je mi jasné, že už tu není tolik lidí, kteří čtou romantické příběhy velmi známých a starších autorů. Dnes se čte spíše John Green apod. Já však nikoho tím neočernuji. Já jsem spíše taková, že si radši přečtu Victora Huga nebo Charlese Dikense apod. Doufám ale, že jsem alespoň někoho zaujala tímto příběhem. Nakonec můžu říct, že se stala opravdu mou oblíbenou knížkou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. června 2015 v 19:29 | Reagovat

Dáma s kaméliemi... Jo jo, tu mám naspanou ve svém seznamu knih, které chci přečíst... :) V poslední době raději sáhnu po starší ověřené klasice :)

2 Ella Ella | E-mail | Web | 2. července 2015 v 16:37 | Reagovat

Také jsem si ji chtěla přečíst, ale ještě jsem se k ní nedostala.

3 kelly145 kelly145 | Web | 4. července 2015 v 17:50 | Reagovat

Ja v poslednej dobe nejako nemôžem čítať neviem prečo

4 Pufflie Pufflie | E-mail | Web | 7. července 2015 v 18:34 | Reagovat

Tu knížku neznám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama